ve spolupráci s Klubem tanečních souborů Rokytka Rokycany, z. s., Plzeňským krajem, Ministerstvem kultury České republiky, Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, Národním památkovým ústavem a Městským úřadem v Domažlicích
délka trvání: | 24. 7. – 28. 7. 2024 |
místo konání: | Domažlice |
počet účastníků: | 35 + 8 lektorů a organizátorů |
kurzovné: | 1 800,- Kč |
Plzeňský kraj je proslulý svojí originální lidovou kulturou, včetně hudebního a tanečního folkloru. O odkaz našich předků zde pečuje řada amatérských souborů i profesionálních institucí. Zejména díky rozhlasovému vysílání měla a má lidová hudba Plzeňska, Chodska, Pošumaví a celých jihozápadních Čech výborné renomé a řadu hudebníků s cennou zkušeností její stylové interpretace. Na tradici někdejšího Plzeňského lidového souboru, profesionálního orchestru, který pracoval v plzeňském rozhlasovém studiu v letech 1953–1996, navazuje projekt Letních kurzů interpretace lidové hudby českých regionů, a to prostřednictvím mládežnického Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje (OLN PK).
Připravovaný devátý ročník hudební dílny je otevřený všem členům dětských a mládežnických lidových muzik z Plzeňského kraje i dalším žákům a absolventům ZUŠ a konzervatoří ve věku od 13 let. Při práci v nástrojových sekcích, v orchestru i formou vzdělávacích seminářů a exkurzí si klade za cíl předávat zkušenosti a znalosti stylu interpretace regionální lidové hudby. V rolích lektorů se uplatní vynikající muzikanti, vesměs spojení s Českým rozhlasem a jeho folklorními aktivitami. Výsledkem prázdninové hudební dílny budou dvě veřejné produkce 27. 7. v Domažlicích a 28. 7. v selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci, koncerty jsou sestaveny z úprav českých lidových písní a ze skladeb inspirovaných lidovou hudbou.
Účastníci dílny se pod hlavičkou OLN PK každoročně účastní koncertů a festivalů ve prospěch reprezentace Plzeňského kraje a ČR. V uplynulých letech se představili na mezinárodních folklorních festivalech ve Strážnici, Karlových Varech, Plzni, Písku, na Chodských slavnostech v Domažlicích a dalších. Součástí dílny je profesionální nahrávka aktuální produkce orchestru ve studiu Českého rozhlasu v Plzni.
obsazení orchestru: 18 houslí (7 prim + 7 sekund + 4 terc/kontry), 2 violy, 2 violoncella, 2 kontrabasy, 5 klarinetů, 2 flétny, 4 dudy
lektoři:
Dalibor Bárta (klarinetista, hudební skladatel, dirigent orchestru DJKT, pedagog na ZUŠ Třemošná, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Ivana Bártová (flétnistka, pedagožka na ZUŠ Terezie Brzkové Plzeň, Plzeňský lidový soubor)
Lenka Kolářová (houslistka, pedagožka na ZUŠ Řevnice, Dětská lidová muzika Notičky)
Josef Kuneš (dudák, kontrabasista, hudební skladatel, ředitel ZUŠ Domažlice, Domažlická dudácká muzika, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Kateřina Kovaříková (violistka, hudební redaktorka, aranžérka, pedagožka na ZUŠ Smetanova Brno, CM Bukovinka, Cimbal Classic)
Kateřina Palátová (houslistka, orchestr DJKT, zástupkyně ředitele ZUŠ Starý Plzenec, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
Miljo Milev (violista, dudák, Karlovarský symfonický orchestr, pedagog na ZUŠ Karlovy Vary, Musica Bohemica)
Zdeněk Vejvoda (etnomuzikolog – Etnologický ústav AV ČR, Pražská konzervatoř, soubory Sluníčko, Rokytka, Lidová muzika z Třemošné, Plzeňský lidový soubor)
organizace: Jana Frühaufová (Klub tanečních souborů Rokytka, z. s.), Martin Bláha a Zdeněk Vejvoda (Folklor Plzeň, z. s.)
kontakt: info@folklorplzen.cz
časový harmonogram projektu:
24. 7. – 28. 7. 2024 realizace dílny, Domažlice
7. 9. 2024 vystoupení OLN PK na hudebním festivalu Cesty k pramenům – Rokycany
říjen 2024 nahrávka OLN PK a vybraných sólistů v Českém rozhlasu Plzeň
předběžný program dílny: